Aksaray Posta Gazetesi, Bilal Bölükbaş
Bugun...


ARSLAN TOLGA

facebook-paylas
BİR ZAMANLAR BÖYLEYDİ
Tarih: 03-07-2019 13:22:00 Güncelleme: 03-07-2019 13:22:00


BİR ZAMANLAR BÖYLEYDİ

 

Aksaray’ımızın tanınmış Mimarı, Siyasetçisi Arslan Tolga geçmişten anıları yazmaya devam ediyor. Yazılarını Aksaray Posta Gazetesinde paylaştığı için Teşekkür ederim. Bugün de Kamber Can’ı yazmış, eski komşuluk ilişkilerini ve esnaf dayanışmasını kaleme almış, okunmanızı tavsiye ederi. Bilal BÖLÜKBAŞ

***

ARSLAN TOLGA

 

BİR ZAMANLAR BÖYLEYDİ

KANBER CAN ( KÜRT KANBER, HERKES ONA KANBER DAYI DERDİ, BİZDE ÖYLE DERDİK).
Aksaray’ın Bebek köyünden olup, Aksaray Kurtuluş Mahallesinde oturur, 1950’li yıllarda Hancılık yapar.1960’lı yıllarda İstanbul otelini ve çeşitli otelleri işletirdi. 
1970 li yıllarda, Seyfullah’ın Hanı ve Eski Hapishane olarak ta kullanılmış olan şimdi Us İşhanı olarak kullanılan binayı o zamanın koşullarına göre her bir odası, dükkan olarak kiraya verilirdi. Kanber Can’ında işyeri vardı.
O dükkanlarda , Avukat Ferda İlkgelen’in yazıhanesi, terziler, yün tüccarları, tenekeciler, gazocağı tamircileri, diğer tamirciler, icra-i sanat yapar, salyongaz, kayısı çekirdeği alıp satanlar, icra-i faaliyet yaparlardı. Komşuluk ilişkileri mükemmeldi.
Kanber Dayı, uzun boylu ince yapılı değerli mert bir insandı. Bütün Esnaflar tarafından sevilir, teklifsiz girip çıkmadığı işyeri yoktu. Herkesin derdine derman olmaya çalışırdı. Bu hususta oldukça da başarılıydı.
Bizim Hanımın Eczanesine gelir, kasa da kaç lira olduğunu sorar, bu gün o para size lazım mı der, değil dersen o parayı alır gider. Senedi çekinin günü gelmiş o gün para sıkıntısı olan başka bir esnafa verir. Onun sıkıntısını giderir. Bir kaç gün sonra alıp gittiği parayı o esnaftan alır gelir verirdi. Eczaneye gelir, ödeme sıkıntısı, çek senette para lazım mı diye sorar varsa, başka esnaflardan bulur getirir çekin, senedin ödenmesini sağlar. Bir kaç gün sonra getirdiği parayı alır, getirdiği yere verirdi. Çok güzel bir ağ kurmuştu.
Çocukları çok sever, çocukları gördüğü zaman, Amanii gubiller gelmiş diye sevinir, onlara iyi okuyun büyük adam olun diye nasihat ve dua ederdi.
Ben siyasette iken haberim olmadan gazeteye gidip benim için güzel şeyler yazdırmış. Seçim sırasında hasta olduğunu duydum, ziyaretine gittim o kadar sevindi ki, bazı nasihatlerde, tavsiyelerde bulundu. Seçimler sırasında da vefat etti.
Allah Rahmet Eylesin, Mekanı Cennet Olsun, Değerli Güzel İnsanın. Saygılarımla.Bu yazı 779 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
Henüz anket oluşturulmamış.
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI